Prawa Autorskie:
Licencja Creative Commons

poniedziałek, 7 lutego 2011

Inni o Jezusie

Wielu historyków i badaczy narzeka na bardzo niewiele tekstów na temat życia i działalności Jezusa. Narzekają zwłaszcza ci, którzy nie traktują Nowego Testamentu jako wiarygodnego źródła. To, czy jest on wiarygodny czy nie, jest tematem na inny artykuł. W tym wpisie zajmę się podaniem kilku dzieł, które opisują Jezusa i wywodzą się spoza tradycji chrześcijańskiej.

Dzieł tych zachowało się bardzo niewiele. Jest tego co najmniej kilka powodów. Pierwszym z nich jest wielki pożar Rzymu, który wydarzył się za czasów panowania Nerona. Spłonęły wówczas archiwa państwowe w których przetrzymywano wiele dzieł historycznych itp. Ale to nie był jedyny pożar, jaki miał miejsce w starożytnym świecie. Archiwa w Jerozolimie (zarówno te należące do Sanhedrynu jak i Rzymian) również spłonęły. (Jak zwykle nie robię przypisów gdyż "Blogger" nie umożliwia takiej opcji. Wszelkie linki do źródeł tych informacji znajdują się w "Bibliografii" pod koniec artykułu.) Innym ważnym powodem nielicznych wzmianek o Chrystusie jest fakt, że wielu z ówczesnych kronikarzy, jego osoba zwyczajnie nie obchodziła. Pisali oni o polityce, rządach cesarzy, ich osiągnięciach, wielkich wydarzeniach itp. Działalność takiego człowieka jak Jezus, który ani nie szukał rozgłosu, ani nie wszczynał buntów, była poza kręgiem ich zainteresowań. Jednak znalazło się kilku historyków i kronikarzy, którzy podjęli jego temat chociażby wzmiankowo. Jednym z nich jest niejaki Swetoniusz (69 - 130), który pisał tak:

"cesarz Klaudiusz wypędził z Rzymu Żydów, którzy nieustannie sieli niepokój w tym mieście za namową niejakiego Chrestusa - buntownika i agitatora."

Fragment na pierwszy rzut oka rodzący pewne kontrowersje. Mogłoby się zdawać, że ów "Chrestus" (wiadomo chyba o kogo chodzi) żył i podburzał do niepokoju w Rzymie w latach życia autora. Jednak poprawna jest również interpretacja według której, "Chrestus" nie namawiał nikogo osobiście, a działo się to za sprawą jego nauki. Historycy są zgodni zarówno co do tego, ze ta interpretacja jest poprawna, jak i do tego, że we fragmencie tym chodzi o chrześcijan, którzy w Rzymie mieli bardzo nieprzychylną opinię.

Drugim pozabiblijnym źródłem mówiącym o Jezusie jest żydowski Talmud. Wzmianek w tej księdze jest sporo. Zarówno w starych jak i nowszych jej częściach. Jeden z cytatów mówi o Jezusie tak:

"Jezus Nazarejczyk praktykował magię i zwodził Izrael."

Warto zauważyć jak bardzo cenne jest to świadectwo osób nieprzychylnie nastawionych do chrześcijaństwa. Potwierdza ono jeden fakt: Jezus za życia dokonywał nadnaturalnych rzeczy - mówią o tym świadectwa jego uczniów oraz wrogów. Zresztą to nie jest jedyna informacja na temat Jezusa, którą potwierdzają jego wrogowie. W środowiska żydowski zrodził się z czasem polemiczny obraz osoby Jezusa, według którego był on synem tkaczki z niewielkiej wioski. Jej mąż (cieśla z zawodu) opuścił ją gdyż była niewierna. Wówczas kobieta urodziła syna, którego ojcem miał być żołnierz rzymski - Pantera. Ponoć później Jezus maił wyjechać do Egiptu, gdzie pracował jako robotnik i nauczył się sztuki czarnoksięskiej. Następnie wrócił do Palestyny i rozpoczął nauczanie. Po raz kolejny, ta polemiczna wersja potwierdza fakt, ze wokół Jezusa działy się rzeczy nadprzyrodzone. Dodatkowo potwierdza zeznania Ewangelii na temat tego, ze Jezus był synem cieśli oraz to, że maił wielu nieprzyjaciół wśród kapłanów.

Ostatnim pismem, o którym warto wspomnieć jest "Testimonium Flavianum". Tekst ten długo budził kontrowersje, gdyż pierwotnie odnalezione wersje zostały sfałszowane przez chrześcijańskich kopistów, co doprowadziło do podważania wiarygodności owego pisma. Jednak w 1971 roku odkryto arabską wersję tego dzieła w jednej z kronik niejakiego Agapiosa. Powszechnie uznaje się ją za wiarygodną:

„W tym czasie żył człowiek mądry. Jego cnoty były znane wszystkim. Dużo Żydów i pogan poszło za nim – stali się jego uczniami. Piłat skazał go na śmierć krzyżową. Ale uczniowie nadal głosili jego naukę. Opowiadali, że się im ukazał żywy trzeciego dnia po swym ukrzyżowaniu. Być może, iż był On Mesjaszem, o którym prorocy wiele dziwnych rzeczy przepowiadali."

To nie jest jedyna wzmianka, którą Józef Flawiusz (autor "Testimonium Flavianum") czyni na temat Jezusa. W innym dziele ("Dawne dzieje Izraela") piszę na temat Jakuba, który był bratem "Jezusa, zwanego Chrystusem". Ta dużo skromniejsza notatka nigdy nie budziła zastrzeżeń krytyków.

Informacje na temat Jezusa w źródłach pozabiblijnych istnieją. Jeszcze więcej wzmianek można się doszukać na temat działalności pierwszych kościołów. Zapewne ten skromny artykuł nie wyczerpuje tematu, jednak daje podstawy do twierdzenia, że Jezus opisany w ewangeliach nie jest postacią wymyśloną przez apostołów. Już na podstawie wspomnianych tu fragmentów można ustalić, że:
1) Jezus był cieślą i żydowskim nauczycielem.
2) Czynił różnego rodzaju uzdrowienia, egzorcyzmy i inne cuda.
3) Był nielubiany przez kapłanów i żydowskich przywódców.
4) Został ukrzyżowany za Poncjusza Piłata.
5) Jego uczniowie wierzyli, że zmartwychwstał i żyje nadal.

Family Force Five - Kountry Gentleman




Bibliografia:
1) F.J. Holzwarth "Zburzenie Jerozolimy" <http://www.ultramontes.pl/Holzwarth_Zburzenie_Jerozolimy.htm> Dostęp: 7.02.2011.
2) "Wielki Pożar Rzymu" <http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_Po%C5%BCar_Rzymu> Dostęp: 7.02.2011.
4) "Czy świadectwo Flawiusza o Jezusie zostało sfałszowane?" <http://www.apologetyka.katolik.pl/inne-polemiki/ateizm/160/1068-czy-wiadectwo-flawiusza-o-jezusie-zostao-sfaszowane> Dostęp: 7.02.2011.

2 komentarze:

  1. zły link do broken fm, artykuł bardzo fajny, uważam ewangelie za wyjątkowo wiarygodny materiał, nie rozumiem historyków nie biorących ich pod uwagę, jako wiarygodne źródło wiedzy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za komentarz i informację o uszkodzonym linku. Już wszystko działa.

    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń